Hakkımda

Burak M. Ayhan

Doctor Yoga


Merhaba ben Burak.
Yoğun yoga pratikleri, meditasyonlar ile kendi iç dünyama gerçekleştirdiğim yolculuğa tıp eğitimimin de bana yüklediği bir sorumlulukla, bir sağlıkçı, şifacı motivasyonuyla sizleri de davet ediyorum.

Kendimi bilmeye başladığım dönemden itibaren zihnimde sürekli dönüp dolaşan “Ben kimim?” ve “Hangi amaçla bu dünyadayım?” soruları sordum ve modern dünyadaki yerimi sorgulamaya başladım. Tony Wiseman’in Outlook, Essence ve Vernon Frost ile Labirent dahil olmak üzere birçok ruhsal farkındalık eğitimine katıldım. Bu arayışın sonunda kendi özüme dönme arzusunu duydum ve Transandantal Meditasyon tekniğini öğrenerek meditasyon çalışmalarına başladım. Meditasyonda ilerlemek için katıldığım bir inzivada, sevgili hocam Çetin Çetintaş ile tanıştıktan sonra yoga disiplini üzerine yoğunlaşma kararı aldım ve modern tıp eğitimim ile harmanlayarak kendi iç yolculuğuma benle benzer süreçlerden geçen herkesi bir şifacı olarak davet ettim.

Her şey bu dünyaya gelirken zorlu bir süreç yaşayan ailemin, erken doğan ben kuvezde yaşam mücadelesi verirken “Oğlumuz yaşarsa insanlara şifa dağıtsın.” duasının kabulüyle başlamış. Belki de kaderim o gün yazıldı... Bu duayı tıp fakültesinden mezun olurken duydum. Bilmeden kaderimi yerine getireceğim bir yola girmiştim bile. Çocukluğumdan beri benimle olan bu motivasyon gençlik yıllarımda Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almamı sağladı. Ardından 5 senelik Radyoloji alanında hekimlik kariyerim boyunca birçok hastayla çalıştım ve şifanın yalnızca bedensel sağlık anlamına gelmediğini anladım. Bunun üzerine uzman hekim olduktan sonra mesleğime biraz ara vererek kendi kişisel yolculuğuma başladım. Hekimlik mesleğine ara verdikten hemen sonra karşıma çıkan Yoga öğretisi ile yolculuğum daha bir anlam kazandı. Bu süreçte birçok Türk ve yabancı öğretmen ile çalışma imkanı buldum.

Bali Adası’ında 11 günlük tam sessizlikte geçen Vippansa Meditasyon inzivasına ve Kamboçya, Hindistan vs. gibi coğrafyalarda inzivalara/eğitimlere katıldım. Bu süreçte temel ve ileri seviye yoga eğitmenlik eğitimlerini tamamladım. İleri seviye eğitimden sonra Yoganın rahatlatıcı, mutluluk veren, şifalandırıcı ve dinginleştiren hallerini deneyimledikçe bunu daha fazla insana anlatmak bu değişim ve deneyimlerini paylaşmak istedim. Ayrıca Yoga’ya başlamadan önce sebebi ve çözümü bulunamayan ağrılı skolyoz rahatsızlığıma, yoga ile şifa bulunca, bu pratikleri daha fazla insana şifa olması niyetiyle paylaşmaktayım.

Şu anda İstanbul'da YogaKioo Cadde’de yoga dersleri ve birçok şehirde Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimleriyle yoga felsefesini ve pratiğini bu öğretiyi öğrenmek isteyenlerle gönülden paylaşmaktayım. Ayrıca Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde workshoplar vererek, davet aldığım festival ve platformlarda yoga öğretisini aktarıyorum.

Son birkaç yıldır Fonksiyonel Tıp ve Bütüncül Tıp alanlarında eğitim alarak, kadim Yoga öğretisindeki "Bütünsel" yaklaşımı hekimlik hayatımda da yaşatmaya başladım.Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp ekolleri olarak anılan, fakat insanın bütüncül şifasına katkıda bulunan Akupunktur, Ozon Terapi, Nöral Terapi, gibi alanlarda da eğitimler almaktayım.

Yoga anatomisi hakkında kullanışlı bilgi arayanlar için “Yoga’nın Temel Kasları” ve “Yoga’nın Temel Duruşları” kitaplarını Türkçe’ye kazandırdım. Yoga ve sağlık hakkında çeşitli mecralarda severek yazarlık yapmaktayım.

Denge ve şifa arayan herkesi bana katılmaya, yolculuğumuza birlikte devam etmeye davet ediyorum.

Sevgilerimle
Namaste

info@doctoryoga.com.tr